AirbusAirbus A380HaberlerHavayoluSivil Havacılık

Airbus 2020 Yılında Sadece 4 Airbus A380 Teslim Etti!

Airbus, Airbus A380’in üretimini kademeli olarak sona erdirirken, dev uçakların teslimatları 2020’de sadece dört oldu. Şimdi, Airbus programı kestikten iki yıl sonra sadece bir avuç dolusu tamamlanmamış uçak kaldı. Bunların tümü BAE merkezli havayolu Emirates’e gidecek…

Kuşkusuz muhteşem bir mühendislik başarısı olsa da Airbus A380 maalesef zamanına uygun bir Uçak değil. Bu, Airbus‘ın COVID-19 pandemisi başlamadan tam bir yıl önce programın fişini çekmesiyle kendini belli etmişti.

2020’de Dört Uçak Teslim Edildi

Airbus, toplamda 2020 yılında iki farklı müşteriye dört A380 teslim etti. İlkini Japon Havayolu All Nippon Airways, diğer üçünü ise Emirates teslim aldı.

JA383A : ANA’nın üç Airbus A380 siparişinden 3’ünün Tescili. Uçak resmi olarak 30 Ekim 2020’de ANA‘ya teslim edildi. Bu, üçüncü çeyrekte teslim edilen tek uçak olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, uçak henüz Japonya‘ya uçmadı. Teslimat sadece kağıt üzerinde gerçekleşti.

A6-EVL : BAE devi Emirliklere teslim edilen 3 Airbus A380‘den biriydi. Havayolu, tüm teslimatları Aralık ayında aldı ve EVL, 4 Aralık’ta Dubai’ye uçtu. Uçak, 70 uçuşta ilk iki ayında yaklaşık 400 uçuş saatini tamamlayarak doğrudan iyi bir şekilde kullanıldı. RadarBox.com‘a göre, Uçak 166.033 deniz mili kat etti. 27 seyahatle Londra’ya diğer tüm destinasyonlardan daha fazla rotasyon uçtu.

A6-EVM : Geçen yıl Emirates‘e teslim edilen ve 11 Aralık’ta BAE havayoluna uçan ikinci A380 oldu. Kardeş EVL gibi, uçak da doğrudan iyi bir şekilde kullanıldı ve Londra Heathrow ilk varış noktalarından biri oldu. Maalesef, uçuş takip web siteleri, muhtemelen bir transponder sorunu nedeniyle bu uçağı takip etmekte zorlanıyor, bu nedenle ayrıntılı kullanım istatistikleri almak mümkün değil.

Son olarak, Emirates filosuna 23 Aralık’ta katılan A6-EVN. Emirates, Birleşik Krallık’ın kırmızı listesine BAE‘nin eklenmesi nedeniyle bir yasak alana kadar uçağı sadece Londra’ya uçuruyordu. O zamandan beri çoğunlukla Paris’e uçuyor. RadarBox.com‘a göre, şu ana kadar 58 uçuşta 370 uçuş saati gerçekleştirdi, bu da 156.559 deniz miline eşittir.

Airbus‘ın teslim etmesi gereken sadece 5 Airbus A380 var ve hepsi Emirates‘e gidiyor. Aralık ayında, Emirates, bu uçaklardan ikisini bu yıl alacağını açıkladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAAirbus

Bu Haber Yorumlara Kapalı!