HaberlerHavayoluSivil Havacılık

Air India Özelleştirme Veya Hizmetten Çıkarma İle Karşı Karşıya!

Air India satış süreci devam ederken, Sivil Havacılık Bakanı Hardeep Singh Puri seçenekleri netleştirdi : Özelleştirme veya kapatma. Parlamento’ya yaptığı açıklamada, Air India’nın yüksek borcunun havayolunu hükümet tarafından yönetilmesini sürdürülemez hale getirdiğini açıkça belirtti…

Sivil Havacılık Bakanı Hardeep Singh Puri, Parlamento önünde yaptığı açıklamada ; Özelleştirmenin Havayolu için tek seçenek olduğunu ve özelleştirmeye gidilmediğin de Air India‘nın kapanacağını belirtti.

Bunun nedeni, bayrak taşıyıcısının şu anda ₹ 60.000 crore (8.28 milyar $) seviyesinde bulunan devasa borcudur.

Air India “Birinci Sınıf Bir Varlık” olsa da, borcun sadece taşıyıcıyı sürdürülemez hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

Şu anda, Air India‘nın günlük nakit yakımı ₹ 20 crores (2.76 milyon $) seviyesinde bulunuyor. Bu, diğer birçok büyük taşıyıcıdan daha düşük olsa da, Bay Puri’ye göre Air India şu anda para kazanıyor. Bu, borcun havayolunu para kazanırken bile uçmayı sürdürülemez hale getirdiği anlamına gelir. Peki taşıyıcıyı özelleştirme sürecinde ne zaman göreceğiz?

Air India için teklif verenlerin kısa listesini Tata Group ve SpiceJet MD Ajay Singh’e kadar tamamladı. İki teklif sahibinin artık dahili verileri analiz etmek ve Air India için mali tekliflerini sunmak için yaklaşık iki ay (64 gün) süresi olacak.

Hükümet, tüm elden çıkarma sürecini bu yılın Mayıs veya Haziran ayına kadar tamamlamayı umuyor. Geçmişte görülen gecikmeler göz önüne alındığında bu kesinlikle iyimser bir zaman çizelgesidir, ancak Puri, hükümetin Air India‘yı çok daha uzun süre tutmak istemediğini açıkça belirtti.

Şimdilik, hem Tata hem de Ajay Singh, nihai tekliflerini planlamak için muhtemelen Air India’nın dahili verilerini inceliyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!