Pekin, Çin merkezli havayolu şirketi, ilk olarak Reuters tarafından bildirildiği üzere GECAS’ın yan kuruluşu AFS Investments’tan ek Airbus A320neo uçağı sipariş etti. Air China halihazırda 28 Şubat 2021 itibariyle A321neo, Airbus Siparişleri ve Teslimat verileri de dahil olmak üzere 42 Airbus A320neo ailesi uçağı işletiyor…

18 A320neo‘nun teslimatlarının 2022 yılına kadar tamamlanması bekleniyor, bu da uçağın teslimi için çok kısa bir zaman çizelgesine işaret ediyor. Muhtemelen, dar gövdeli Airbus’ın onları alamayan veya almak istemeyen bir havayolu için ürettiği beyaz kuyruklu uçaklardır.

Bir başka olasılık da, pandeminin neden olduğu finansal baskı nedeniyle havayollarının uçak kiralamalarını erken sonlandırmasıdır. Örneğin, bir Airbus A320neo (VP-CZE olarak kayıtlı), daha önce zor durumdaki Meksikalı havayolu Interjet tarafından işletiliyordu. Ancak, uçak bugünkü kuyruk numarası VP-CZE altında yeniden tescil edilmiş ve GECAS, mülkiyeti altında.

Yine de sipariş, Çinli bir Havayolu şirketinin 2019’dan bu yana verdiği ilk Airbus siparişini gösteriyor. Ocak 2020’de, China Aircraft Leasing Company (CALC), o sırada siparişe bağlı müşteri olmadan 40 Airbus A321neo uçağı sipariş etti.

Rakip Boeing 737 MAX için Çin pazarı bir mücadele içindeydi. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki havacılık otoriteleri uçağın temelini atmış olsa da, Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) henüz bunu yapmadı. 2021 Mart ayı başlarında, CAAC hala uçaklarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Çin merkezli bir Havayolu en son Boeing 737 MAX siparişi, Donghai Havayollarının 25 tip uçak için kaydolduğu Eylül 2016’da oldu…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!