Askeri HavacılıkHaberler

ABD Yunanistan’ın F35 Alımına Yeşil Işık Yakıyor!

ABD, Atina’nın Lockheed Martin F-35 uçağını satın alma konusundaki ilgisini memnuniyetle karşıladı…

Onay, NATO müttefikleri Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimin, Doğu Akdeniz‘deki münhasır ekonomik bölgelerle ilgili çelişkili iddialar da dahil olmak üzere çeşitli konularda artmasıyla geldi.

30 Kasım’da ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, “ABD, en üst düzeyde, Yunanistan’ın Yunan Hava Kuvvetleri için F-35′i satın alma konusundaki ilgisini memnuniyetle karşıladı” dedi. “Satın alma konusundaki desteğimizin sinyalini verdik ve Yunanistan’ın savunma yeteneklerini artıracak, ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak gelecekteki bir satın alma programı üzerinde yakın bir şekilde çalışıyoruz.”

Yunanistan’ın ProtoThema gazetesi ilk olarak geçen ay Atina‘nın 18 ila 24 arasında bir F-35 satın almakla ilgilendiğini bildirdi. Yunanistan Savunma Bakanlığı‘ndan ABD hükümetine gönderilen bir mektuba dayandırıldığı iddia edilen rapora göre ülke, savaş uçağı satın almak için acele ediyor ve “Yeni veya Kullanılmış” almaya son derece istekli, Ve bölgedeki en güçlü 2. hava gücü olan türkiye ile arasındaki farkı kapatmaya niyetli görünüyor…

F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına (Yunanistan) girme kararı,  teslimat programı, geri ödeme planı, uçağın konfigürasyonu ve olası bir kombinasyon gibi çeşitli faktörlere dayanacaktır. Toplam 18-24 jet elde etmek için (Yeni veya Varsa ABD Hava Kuvvetleri Tarafından Kullanılmış) ”, bildirildi. “Acil Yanıtınız Takdir Edilecektir. AB bütçesi ve açık çerçevesindeki dahili mali düzenlemeler ve diğer uygulanabilir kurallar nedeniyle, ilk F-35’lerin 2021’de teslim edilmesi çok önemlidir. Kendi payımıza, uygulamak için mümkün olan her şeyi yapacağız. bu iddialı program.

F-35‘i satın alma planları, Yunanistan‘ın Eylül ayında 18 Dassault Rafale avcı uçağı edinme ve Mirage 2000‘lerin 10’unu “-5” standardına yükseltme planlarını açıklamasının ardından geldi.

Yunan Hava Kuvvetlerinin büyük bir kısmı 114 Lockheed Martin F-16C örneğinden oluşuyor. Ülke, bu jetlerin 84’ünü F-16V modeline yükseltmek için Lockheed Martin ile bir anlaşma imzaladı.

Yunanistan‘ın F-35’i satın alması, Moskova’nın anti-stealth uçaklara sahip olduğunu iddia ettiği, havadan havaya füze bataryası olan Rus yapımı S-400’ü satın aldıktan sonra 2019’da F-35 programından çıkartılan Türkiye’yi rahatsız edecek.

Yunan medyası, ABD’nin Yunanistan’a Mart 2021’de 3 adet kullanılmış F-35 savaş uçağı göndereceğini iddia etti…

Fakat tüm bu olanlara rağmen Türkiye amerika’ya S-400 üzerinden baskı yapağı, ve türkiye bölgedeki hava gücü üstünlüğü korumak için bu alımı son derece geciktireceği düşünülüyor, Türkiye baskı yapacağı takdirde yunanistan’ın 2023’den önce F35 Alması son derece olumsuz görünüyor…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!