ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan’a F-35 satmaya hazır olduklarını ancak Yunanistan’ın F-35’ler için gerekli altyapıya sahip olmadığını ve bunun uzun yıllar alacak bir süreç gerektirdiğini belirtti…

Pyatt : Yunanistan’a, hazır olduğunda F-35 satmak için hazırız..

Pyatt, Atina‘da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin, Yunanistan‘ın bu konuda yatırım yapmaya karar vermesi durumunda F-35 savaş uçakları satma konusunda iş birliği yapmak için sabırsızlandığını ifade etti.

Yunanistan‘ın F-35 savaş uçaklarını hava kuvvetlerine katabilmesi için gerekli altyapıya ihtiyaç bulunduğunu ve bu nedenle uzun yıllar alacak bir süreç gerektirdiğini belirten Pyatt, bunun öncesinde Yunan hava kuvvetlerindeki 84 adet F-16 savaş uçağının Amerikan Lockheed şirketi tarafından Viper’e dönüştürülmesinin bu sürece yardımcı olacağını ifade etti.

Pyatt, ABD‘nin Yunan donanması için önerdiği firkateynlerin Atina tarafından satın alınmasının da Yunanistan ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını dile getirerek “Biz Sadece Metal Satmıyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi’nin açıklamalarını Kathimerini ‘Yunanistan‘la fırkateynler ve F-35 masada’, New Post ‘Pyatt Yunanistan’a F-35’in zeminini hazırlıyor’ başlıklarıyla verdi.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere değinen Pyatt, Washington’ın bu görüşmeleri desteklediğini belirtti.

Yunan medyası ayrıca, ordunun Fransa’dan satın alınan 18 Rafale jeti için acil tanker uçağına ihtiyaç duyduğunu, söz konusu teklifin İsrail’den geldiğini duyurdu. Haberlere göre, Tel Aviv Atina’ya elindeki C-130’ları dönüştürmeyi önerdi…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!