Haberler

ABD : Trump Destekçileri Kongre Binasını Bastı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak üzere toplanan Kongre binasını kuşattı, kimi protestocular güvenliği aşarak Kongre binasına girdi…

Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmemeleri için çağrı yapması üzerine destekçileri Kongre binasını kuşatmış, bunun üzerine binaya giriş ve çıkışlar durdurulmuştu.

Trump destekçilerinin güvenliği aşarak binaya girmesi üzerine hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da görülen bütün oturumlar durduruldu.

Polisin bina dışındaki protestoculara karşı gözyaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.

Kongre, Joe Biden’ın seçimi kazandığını onaylamak üzere toplanmıştı.

Yaşanan son olaylar üzerine başkent Washington DC’de bir kaos ortamı meydana geldi.

Kongre etrafında toplanan kimi protestocularda silah olduğu da görüldü.

Trump, olayların öncesinde başkent Washington DC’de toplanan destekçilerine hitaben konuşma yapmış, seçim sonuçlarıyla ilgili olarak “Asla vazgeçmeyeceğiz, asla kabul etmeyeceğiz” demişti.

2016 seçimlerinde Hillary Clinton’a karşı kaydettiği oy farkından çok daha büyük bir farkla Joe Biden’a karşı seçimleri kazandığı iddiasını temelsiz bir şekilde tekrar etti.

Trump, destekçilerinin susturulamayacağını ifade ederken göstericiler de “Trump için mücadele et” diye slogan attı.

Trump, Başkan Yardımcısı “Mike Pence doğru şeyi yaparsa seçimi kazanacağız” diye konuşmuştu.

Trump daha önce, Senato’nun da başkanı olan Pence’in, Seçici Kurul oylarının onaylanmasını engelleme yetkisinin bulunduğunu söylemişti. Ancak Pence yaptığı açıklamada yeminine bağlı kalacağını, Biden’ın başkan olmasını onaylayacak sürecin önüne geçmeyeceğini belirtti.

Son gelişmeler üzerine Pence’in Kongre binasından çıkarıldığı aktarıldı…

GEORGIA’DA SİLAHLI YÜRÜYÜŞ

BBC’de Yer Alan Habere Göre ; Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grup Trump taraftarı uzun namlulu silahlarla eyalet binasına doğru yürüyüşe geçti.

Washington’daki gösteride, bazı kişiler silah bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmıştı ancak Georgia’daki yasalara göre kişilerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor.

Georgia’da bugün iki senatör koltuğu için seçim düzenlenmişti, Demokratların önde götürdükleri seçimi kazanmaları durumunda ABD Senatosu’nun da kontrolünü ele geçirecek…

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’de meydana gelen olaylara ilişkin, şu ifadeler kullanıldı…

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.

Açıklamada, ABD’deki Türk vatandaşlarının kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmaları tavsiye edildi…

23:40 – Beyaz Saray Basın Sekreteri, Ulusal Muhafızların Başkan Trump’ın yönlendirmesiyle Kongre Binası’na gitmek üzere ‘yolda’ olduğunu söyledi…

23:43 – ABD Başkanı Trump : Kongre binasındaki herkese barışçıl kalmaları için çağrıda bulunuyorum, şiddet yok…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!