Amerika kaosa hazırlanıyor. Dünyanın en güçlü ülkesi, tarihinin en karmaşık, en çekişmeli seçimi olacak şekilde şekillenmekte iken, kimse ne olacağını gerçekten bilmiyor…

Ama Kesin Olan Bir Şey Var – Şiddet Olacak.

ABD Seçimleriyle, Washington, Chicago ve New York şehir merkezindeki çok sayıda mağaza önü kontrplakla kaplandı…

Beyaz Saray’ın bir blok kuzeyinde mağazası olan Washington DC salon sahibi Alex Provenzano, geçen hafta “USA Today” “Genelde çok olumlu bir insanım. Ama insanlar çok stresli ve şu anda ülkede pek çok belirsizlik var. Bu oldukça korkutucu.”

Provenzano, George Floyd’un ölümünden sonra Mayıs ayında Black Lives Matter isyanları sırasında tüm caddesinin tahrip edildiğini ve bütün mağazaların kapatıldığını açıklamıştı.

Axios 25 Mayıs’ta Floyd’un ölümünden sonraki aylarda meydana gelen isyan, yağma ve kundaklamadan kaynaklanan hasar faturasının şimdiden 2 milyar dolara kadar çıktığı tahmin ediliyor.

Araştırmacılar, ülke çapındaki “Ezici Çoğunlukla Barışçıl” protestoların yalnızca yüzde 7’sini oluşturduğunu söylediği şiddetli ayaklanmalarda 30’dan fazla kişi öldü.

Son günlerde, Washington DC‘nin kuzeyindeki Philadelphia’da, polisin bıçaklı bir siyahi ölümcül şekilde vurmasının ardından binlerce yağmacının şehrin büyük kısımlarını yağmalamıştı.

Walmart, tüm silahları ve mühimmatı satışlarını kaldırdığını duyurdu. Ülkenin en büyük perakendecisi ABD’deki 4700 lokasyonunun yaklaşık yarısında ateşli silahlar satıyor – mağazaları sivil kargaşanın ortasında yağmalanmaması ve olası felaketlere engel olmak için bu adımı attı..

Neredeyse tüm anketler Trump için bir kayba işaret ederken, Başkan ve diğer Cumhuriyetçiler, Demokratların hileli posta yoluyla oy pusulalarıyla seçimi “Çalmaya” çalıştıklarını iddia ederek, oylamanın meşruiyeti konusunda şüphe uyandırmaya çalıştılar.

Sonuç hemen bilinmese bile, eylemci gruplar Başkan’ı devirmek amacıyla seçim günü Washington DC’nin sokaklarına çıkmak için karar aldılar.

İkinci İç Savaş Yaklaşıyor

Profesör Goldstone, BuzzFeed’e “Trump ayrıldıktan sonra bu eğilimler devam ederse, şiddetin riskleri ve oluşumu muhtemelen devam edecek” dedi. “Kim kazanırsa kazansın  endişeleniyorum. Trump benzine kibrit çakıyor.”

İki araştırmacı, Peter Turchin ve Jack Goldstone, Amerika’nın artan eşitsizlik ve toplumsal bölünmenin ortasında ikinci bir İç Savaşın eşiğinde olduğu ve 2020 seçiminin potansiyel bir “Yangın Başlatıcı” olayı olduğu konusunda uyarıyor.

Bu arada bir dizi önde gelen muhafazakar, Demokratlar tarafından yaklaşan bir “Darbe” hakkında teoriler yaydı. Eski bir Beyaz Saray yetkilisi olan Darren Beattie, ABD istihbarat kurumlarının, sonuç ne olursa olsun Başkan Trump’ı yerinden etmek için yurtdışında konuşlandırılan aynı “Oyun Kitabını” kullandığına inanıyor.

Benzer şekilde, bir diğer eski Beyaz Saray yetkilisi Michael Anton, “The Coming Coup” başlıklı “The American Mind” için Demokratların “Devrimin Zzeminini Gözümüzün Önünde Hazırladığını” savunan viral bir yazı kaleme aldı…

Şiddet Her İki Şekilde De Beliriyor

Profesör : Trump kaybederse, sonuca ‘Hileli’ bir seçim olarak itiraz etme olasılığı yüksek. Ancak bu eylem yine kitlesel halk protestolarına yol açacak, bu sefer seçimlerin yenilenmesi için ısrar edecek…

Posta yoluyla gönderilen oy pusulalarının eşi görülmemiş sayıda olması nedeniyle, seçim gecesinde kesin bir galip gelme olasılığı düşük olduğu için, hem Trump yanlısı hem de anti-Trump güçlerin “Zaferi talep etmek ve zaferlerinin tanınmasını talep etmek için taraftarları seferber etmeye çalışmak” için daha fazla zamanı olacak.

Bunun her iki taraftaki partizanlar arasında çatışmalarla sonuçlanması muhtemeldir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!