Askeri HavacılıkHaberler

ABD General Atomics MQ-9B SkyGuardian’ın Tayvan’a Satışını Onayladı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, dört adet General Atomics Aeronautical Systems MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracının (UAV) Tayvan’a satışını onayladı…

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’ne tahmini 600 milyon dolar değerinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) uçağının potansiyel satışının bildirildiğini söyledi. Fiyat tahmini, Tayvan tarafından satın alınabilecek tüm olası opsiyonları temsil ediyor. Taipei satışa devam etmeye karar verirse, son paket fiyatı özellikler seçildikten ve müzakereler sonuçlandıktan sonra daha düşük olacaktır.

Birkaç hafta boyunca çeşitli raporlar, İHA’ların Taipei’ye onaylanmasının yakın olduğunu söyledi. Ada demokrasisini kendi bölgesi olarak iddia eden Çin, ABD’nin önceki silah satışlarını kınadı ve katılımcı şirketlere yaptırım tehdidinde bulundu.

Bu yaptırımlar çoğunlukla sembolik kaldı. Örneğin Pekin, Çin’de iş yapmayan Boeing’in askeri tarafına AGM-84H Standoff Kara Saldırı Füzesi Genişletilmiş Müdahale füzelerinin 135 adet örneğini Tayvan’a satması için yaptırım uyguladı. Ancak misillemeleri şirketin işinin ticari tarafına dokunmadı.

Bununla birlikte, MQ-9B İHA’ların satışı, iktidardaki Çin Komünist Partisi tarafından, diğer silahların yanı sıra 66 Lockheed Martin F-16 savaş uçağının Tayvan’a satışını da onaylayan Trump yönetimi tarafından bir başka tırmanış olarak görülecek. Son yıllarda Pekin askeri ve ekonomik gücü arttıkça, Tayvan’ı işgal etmek için giderek artan sayıda tehdit oluşturdu.

Dört MQ-9B İHA’ya ek olarak, Tayvan iki sabit yer kontrol istasyonu ve iki mobil yer kontrol istasyonu talep etti. Ayrıca, seçimli kullanılabilirlik sahtekarlığı önleme modüllerine sahip 14 yerleşik küresel konumlandırma sistemi / eylemsiz navigasyon sistemi istiyor : 12’si kurulacak ve ikisi yedek olacak.

İHA’lar için istenen ISR özellikleri arasında L3 Wescam MX-20 çoklu spektral hedefleme sistemleri, Raytheon SeaVue denizcilik çok rollü devriye radarları ve Leonardo Sage 750 elektronik gözetim sistemleri yer alıyor…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!