HaberlerHavacılıkHavayoluSivil Havacılık

737 MAX Boeing’in 1. Çeyrek Teslimatlarının %80’ini Oluşturdu!

737 MAX dünya çapındaki ülkelerde gökyüzüne dönerken, dar gövdeli jet, Boeing’in 2021’in ilk çeyreğinde yaptığı teslimatların %80’inden fazlasını oluşturdu. Amerikalı üretici, ilk çeyrekte 63 adet etkileyici bir MAX teslim etti ve toplam 77 uçak teslim edildi…

Boeing, bu hafta ilk çeyrek teslimat rakamlarını açıkladı. Taşıyıcı, 1 – 747, 5- 767, 6 – 777, 2 – 787 ve devasa 63 – 737 MAX olmak üzere toplam 77 uçak teslim etti . MAX, tüm teslimatların %81’inden fazlasını oluşturuyor ve jeti uçurabilen havayolları için tercih edilen uçak olmaya devam ediyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde birkaç önemli 737 MAX teslimatı gerçekleşti. İtalyan havayolu Neos, 2 yeni MAX 8’i aldı, Cayman Havayolları 3. MAX 8’ini aldı. Bu arada, Planespotters.net’ten alınan verilere göre, üç büyük ABD havayolunun (American, Southwest ve United) hepsi toplam 39 uçak aldı.

Özellikle Airbus, teslimat açısından Boeing’in çok ilerisinde. Amerikalı üretici ilk çeyrekte 77 teslimat gerçekleştirirken, Airbus yalnızca Mart ayında 72 ve ilk çeyrekte 125 uçak teslim ederek Boeing’i geçti.

Daha fazla Havayolu MAX uçaklarını yavaşça hizmete sokarken, Boeing’in sayısının yalnızca önümüzdeki yıl artmasını bekleniyor.

Boeing, 1. çeyrek’de 63 – 737 MAX teslimatı artırırken, ikinci çeyrek biraz daha yavaş olabilir. Üretici, 16 havayolunun uçağındaki elektrik sorunlarını tespit ederek, onları filosunu bir kez daha geçici olarak karaya oturtmaya zorladı. Ancak, sorun yalnızca hizmetteki bazı uçakları etkiliyor ve geçen seferki gibi tam bir karaya oturmaya neden olmuyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!